O Pálavě

Pálava    Dívčí hrady - Děvičky  

 
 
Oblast Pálavy patří k místům s nejdelší historií osídlení na našem území. Zřejmě nejvíce ji po světě proslavil nález Věstonické venuše pocházející z dob lovců mamutů před asi 26–28 tisíci lety. Ze stejné doby pocházejí i unikátní doklady o existenci textilu a další cenné objevy, s nimiž se můžete seznámit v archeologické expozici v Dolních Věstonicích.

Jen o několik kilometrů vzdálený vrch Hradisko u zaniklé obce Mušov proslul zase díky odkryté hrobce germánského bojovníka a zbytkům římského tábora X. legie císaře Marca Aurelia. Mezi nálezy se objevil i nejstarší doklad o pěstování vinné révy na Moravě – vinařský nůž. O výsledcích rozsáhlých výzkumů se dozvíte více v expozici Regionálního muzea Mikulov, která byla oceněna jako nejlepší v rámci České republiky za rok 2007, nebo na výstavě v autokempu ATC Merkur v Pasohlávkách.
Doklady o tom, že Pálava byla součástí Velkomoravské říše si můžete prohlédnout u Dolních Věstonic, kde byly objeveny zbytky hradiska Vysoká zahrada.
Po vzniku českého státu na tomto strategicky významném území vyrostlo hned několik strážních hradů a pevností. Dnes můžete jejich pozůstatky vidět na Děvíně (Děvičky) nebo na Stolové hoře (Sirotčí hrádek).
Hrad v Mikulově potkal poněkud jiný osud. Byl přestavěn na pohodlnější zámek a dnes slouží jako muzeum. K jeho zajímavostem patří pozoruhodná expozice věnovaná vinařství a obří sud, který dokázal pojmout celou kapelu.
Kromě zámku se Mikulově nachází množství památek soustředěných v městské památkové rezervaci. Nad městem se vypíná významné poutní místo – Svatý kopeček s bezmála čtyři staletí trvající tradicí mariánských zářijových poutí. V Mikulově můžete najít také významné židovské památky, především Horní synagogu, která dnes slouží jako výstavní expozice, a rozsáhlý židovský hřbitov z 15. století.
Z nejzajímavějších příkladům lidové architektury oblasti Pálavy připomeňme alespoň soubor unikátních barokních vinných sklepů v Pavlově.

 
 

Adresa

Pálava
Správa CHKO Pálava, Náměstí 32
692 01 Mikulov

Kontakt

telefon: 519 510 585
fax: 519 511 130
 
 

Turistické cíle

> vše
DSCN0160.JPG
Archeologická expozice Dolní Věstonice
• Muzea • Cykloturistika
 
6-3.jpg
PR Děvín Dolní Věstonice Horní Věstonice Klentnice Pavlov Perná
• Hrady a zámky • Chráněná území • Skály, jeskyně a další zajímavosti
 
Mikulov 263.jpg
Zámek Mikulov Mikulov
• Hrady a zámky
 
DSCN0816.JPG
Novomlýnské nádrže Brod nad Dyjí Dolní Věstonice Pasohlávky Pavlov Strachotín Šakvice Milovice
• Fauna a flora • Lužní krajina a vody
 
pasohlavky_26.jpg
Římská pevnost Pasohlávky
• Archeologie
 
2007-09-22_130_NPR.jpg
NPR Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen Bavory Perná Klentnice
• Fauna a flora • Chráněná území
 
 

Akce

> vše

Nejbližší

Chystané

Probíhající

 

 

Historie Pálavy

Pavlovské vrchy, ze všech stran obklopené úrodnými vinicemi, patří se svými bělostnými vápencovými skalami, kvetoucími kosatci na sluncem ozářené skalní stepi, dubovými háji, zříceninami gotických hradů, jedinečnou architekturou historického Mikulova i vinnými sklepy v okolních obcích k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům České republiky. Není se čemu divit, neboť to všechno spolu se suchým a teplým podnebím propůjčuje pálavské krajině téměř středomořský ráz, který bychom jinde v Čechách nebo na Moravě marně hledali. Jméno však nedostala Pálava podle palčivých slunečních paprsků, jak bychom se snadno mohli domnívat, ale podle staršího českého jména vinařské vsi Pavlov.


Pálava leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy, která patří k nejdéle osídleným místům českých zemí. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem existovala pravěká tábořiště lovců mamutů, po nichž zbyly nejen skládky mamutích kostí a pozůstatky ohnišť, ale i světoznámá soška Věstonické venuše. Právě v této oblasti se objevili první zemědělci, na návrší nad levým břehem Dyje nedaleko od zaniklého Mušova existoval v druhém století římský vojenský tábor, na nedalekém Pohansku u Břeclavi existovalo jedno z významných středisek Velkomoravské říše, zatímco ve středověku patřil Mikulov k nejvýznamnějším moravským městům a dodnes zůstává střediskem moravského vinařství. Navzdory intenzivnímu lidskému vlivu však uprostřed obdělávané krajiny zůstaly na svazích Pavlovských vrchů i v členité pahorkatině Milovického lesa zachovány cenné partie přírodní krajiny, které skýtají útočiště četným vzácným rostlinám a živočichům. Pálava tak se svým okolím představuje dobrý příklad vyváženého vztahu mezi člověkem a přírodou, jehož výsledkem je malebná kulturní krajina.

 

 

Ani krajina Pálavy nebyla v minulosti ušetřena četných neuvážených a nežádoucích zásahů. Velká část Turoldu a Svatého kopečku byla zničena těžbou vápence, zatímco Janičův vrch byl odtěžen zcela. Velké rozlohy půd na svažitých pozemcích jsou postiženy erozí, jinde byl krajinný ráz narušen terasováním pozemků. Další škody způsobilo použití nebezpečných pesticidů, a to zejména ve vinicích. Oborní chov zvěře na Děvíně byl sice už zrušen, obory v Milovickém lese s nadměrnými stavy zvěře však dosud existují. Přesto je chráněná krajinná oblast Pálava příkladem území, jehož využívání nemá ničivý účinek na dochovaný stav přírodního prostředí.

 

 

Mikulov – interiér synagogy (414x600, 42.03 KB)